Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Problemom mówię stanowcze NIE!

Kategoria: Kreatywność i twórczość Dodano: 2012-05-24

Problemy, chociaż osobiście wolę używać słowa wyzwania, towarzyszą nam każdego dnia. W potocznym rozumieniu oznaczają sytuację trudną, którą trzeba przezwyciężyć.

Edward Nęcka  uważa, że wówczas mamy do czynienia z sytuacją problemową, gdy człowiek zmierza do bardziej lub mniej określonego celu, ale napotyka trudności we właściwym przekształceniu stanu początkowego w zamierzony stan końcowy.

Wtedy to według Autora człowiek jest w stanie wytwarzać środki intelektualne, a niekiedy nawet materialne, aby z pewnej idei powstał satysfakcjonujący produkt końcowy.

 

Ciekawe spojrzenie na problem przedstawiał także John Dewey. W przeciągu swojej wieloletniej praktyki pedagogicznej doszedł do wniosku, iż najskuteczniejsze i najbardziej efektywne nauczanie jest wówczas, gdy uczeń samodzielnie poszukuje rozwiązania zaistniałej sytuacji problemowej. Cykl poszukiwania właściwego rozwiązania składa się z kilku etapów. Oto one:

 

  1. „ odczucie trudności,
  2. określenie trudności – sformułowanie problemu,
  3. szukanie rozwiązań – formułowanie hipotez,
  4. wyprowadzenie drogą rozumowania wniosków z rozwiązań – logiczna weryfikacja hipotez,
  5. dalsze obserwacje prowadzące do przyjęcia lub odrzucenia hipotezy – empiryczna weryfikacja hipotezy”.[1]

 

Rzadko kiedy problem, czyli poczucie ciężaru na barkach, staje się katalizatorem naszych działań. Raczej nie specjalnie komfortowo czujemy się, gdy wiszą nad nami czarne chmury, nie wiemy kiedy spadnie z nich deszcz, a jak na złość nie mamy przy sobie parasola.

 

 W ludzkim zachowaniu pojawia się pewna rozbieżność – nie chcemy i nie przepadamy za problemami a jednak motywem przewodnim większości rozmów są nic innego jak właśnie nasze problemy. Może to wynikać z pewnej skromności, nie lubimy się chwalić. Inna kwestia to taka, kiedy źle się dzieje to do akcji wkraczają magazynowane pokłady dobrych rad. I wtedy można rozprawiać, dywagować, pocieszać a rozmowy końca nie widać. I w pewnym sensie nie ma w tym nic złego, bo nie tylko rozwijają się zdolności interpersonalne, ale także można zostać naocznym świadkiem niebywałej burzy mózgów.

 

 Problemy były, są i będą. Pytanie co z nimi zrobić? Twórczo je rozwiązać. Creative Problem Solving jest sposobem systemowego i kompleksowego podejścia do rozwiązywania problemów. Jest to metoda heurystyczna (czyli zestaw ogólnych wskazówek, lecz nie algorytm), która zwiększa szanse znalezienia efektywnych i nowatorskich rozwiązań podjętego problemu i późniejszego wdrożenia innowacji.

 

CPS ma na celu poszukiwanie skutecznych i nowatorskich rozwiązań problemów, których istniejące rozwiązania nas nie satysfakcjonują, albo w ogóle ich nie ma”.[2]

 

Kreatywne rozwiązywanie problemów - fazy procesu:

 

Faza pierwsza – dogłębna analiza sytuacji nowej, problemowej. Jej celem jest zebranie wszelkich informacji na temat frapującego nas problemu, określenie jego struktury. Ważne jest aby problem był zrozumiały i właściwie zinterpretowany. W fazie tej rozpoczyna się także poszukiwanie narzędzi, które mogą efektywnie wspomóc proces wytwarzania rozwiązań.

 

Faza druga polega na generowaniu jak największej ilości różnorodnych pomysłów. Jest ona kluczowa w całym procesie CPS. Ważne jest aby przeczekać moment, kiedy to pojawiają się oczywiste oczywistości. Wtedy jest szansa na naprawdę oryginalne i nowatorskie rozwiązanie.

 

Faza trzecia polega na ocenie zebranego materiału, wybranie z niego elementów, które zostaną wdrożone.

 

Z takim podejściem problemy nie mają żadnych szans. W następnym artykule więcej już o konkretnych technikach CPS.

 

 

 

Źródło:

Dragosz N., Cużytek M., Materiały z warsztatów Szkoła Twórczego Myślenia w ramach AMT, Kraków 2012

http://pl.wikipedia.org/wiki/John_Dewey

(opracowanie własne)[2] Dragosz N., Cużytek M., Materiały z warsztatów Szkoła Twórczego Myślenia w ramach AMT, Kraków 2012

 

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
No problem, no stres. No stres, no problem.

Kreatywność i twórczość,-

Twórczo rozwiązać problem. Ale co to znaczy? Oto kilka technik, które skutecznie Ci w tym pomogą. Czy kiedykolwiek obiło Ci się o uszy pojęcie „burzy mózgów”? Ta klasyczna technika twórczego myśl...

Dodano: 2012-05-24

Problem z biletami na UEFA EURO 2012 dla niepełnosprawnych

Wydarzenia,

Z kont biletowych osób niepełnosprawnych, którzy w kwietniu 2011 wylosowali bilety na UEFA EURO 2012 znikła informacja o przyznaniu tych biletów, ponieważ nie dostarczyli oni wymaganego zaświadczen...

Dodano: 2012-01-06

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz