Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Nick Vujicic - Motywacja jako rodzaj rehabilitacji, czyli jak żyć szczęśliwie z zespołem Tetra-amelia.

Kategoria: Znane osoby Dodano: 2012-02-08

Motywuje, inspiruje. Nick Vujicic. Od kiedy film z jego udziałem pojawił się w portalu demotywatory.pl stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego Internetu, w szczególności facebook’a.  Czy słusznie? Prześledźmy jego historię.


Urodzony 4 grudnia 1982 roku. Bez rąk, bez nóg, bez perspektyw. Szok. Tragedia. W wieku ośmiu lat, szykanowany przez rówieśników, osamotniony w swoim cierpieniu, popadł w depresję. Dwa lata później próbował odebrać sobie życie. Tylko dzięki wsparciu i miłości ze strony rodziców udało mu się przezwyciężyć kryzys. Nick zdał sobie sprawę, że prośby i modlitwy o ręce i nogi nic nie wskórają. Musiał więc zaakceptować swój wygląd. Był inny, bez wątpienia. Jednak ta inność uczyniła go też wyjątkowym.


U Nicka w wyniku mutacji genetycznej nie wykształciły się kończyny (zespół Tetra-amelia), co jednak nie miało wpływu na prawidłowe funkcjonowanie jego mózgu. Sprawny mózg i silna motywacja otworzyły mu drzwi do sukcesu. W wieku siedemnastu lat założył organizację Life Without Limbs (Życie Bez Kończyn), cztery lata później z sukcesem ukończył Uniwersytet Griffith.  


Nick Vujicic motywuje, całym sobą. Pokazuje, że do szczęścia nie są potrzebne sprawne ręce i nogi, ale chęć działania. W jego słowniku nie istnieje wyrażenie „poddać się”.  Samodzielnie nauczył się wszystkich czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania takich jak ubieranie się, golenie, przygotowywanie posiłków. Niedowiarków odsyłam do YouTube.


Nick pokonał bariery swojego ciała, ale na tym nie poprzestał. Swoim doświadczeniem i życiowymi mądrościami dzieli się z ludźmi na całym świecie, stając się dla nich prawdziwym wzorem do naśladowania. Jego wystąpienia wzruszają niejednego twardziela.  Dlaczego? Bo mają w sobie moc. Czy ktoś przypuszczał, że człowiek bez nóg może chodzić, biegać a nawet skakać? Czy komukolwiek przeszło przez myśl, że człowiek bez rąk może odebrać telefon? Nick jest autentycznym przykładem, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy silna wola i określony kierunek, w którym się zmierza.


Istotne znaczenie w rozważaniach nad celowością własnego życia ma odpowiedź na pytania: Kim jestem i jakie wartości wyznaję? Co tak naprawdę stanowi o moim człowieczeństwie? Czy ważne są dla mnie gadżety najnowszej generacji i willa z basenem? Czy może liczy się dla mnie rodzina? Czy żyję po to aby śmiać się razem z moim dzieckiem i przytulić je wtedy, kiedy płacze? I najważniejsze: czy o moim człowieczeństwie stanowi mój wygląd zewnętrzny czy może moje wielkie serce?  


Osoby nie w pełni sprawne często skupiając się na swych dysfunkcjach całkowicie zapominają o tych partiach swego ciała, które mogą zrekompensować im owe braki. Zamiast wylewać łzy nad niepełnosprawnością, warto podjąć działania, na które można bezpośrednio wpływać. Tak też uczynił nasz Bohater. Osiągnął wielki sukces. Wydał książkę, wystąpił w filmie, spotyka się z tysiącami ludzi na całym świecie. A przecież nie ma ani rąk, ani nóg.


Na podstawie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Vujicic
http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/w-slabosci-sila/nc/1/
http://demotywatory.pl/3628290/Koncentrujac-sie-na-rzeczach-ktore-chcialbys-miec
(opracowanie własne)

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Tetra-Amelia

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Tetra-Amelia nazwa, która może kojarzyć się z pseudonimem artystycznym, młodzieńczą ksywką lub też tajemniczym bohaterem literackim. W rzeczywistości pod tymi dwoma słowami ukrywa się występująca ...

Dodano: 2012-04-01

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz